Vishay/Dale RWR81S86R6BSS73
RWR81S86R6BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S86R6BSS73
Brief Description
RES 86.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S86R6BSS73.pdf
Availability of RWR81S86R6BSS73
QUANTITY
RWR81S86R6BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S86R6BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S86R6BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S86R6BSS73
Related LinksRWR81S8, RWR81S86R6BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S86R6BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S86R6BSS73
SENSOR PRES 30PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 1-5POS 5MM datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 40 CONTACTS datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf