Vishay/Dale RWR81S8870FRRSL
RWR81S8870FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8870FRRSL
Brief Description
RES 887 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8870FRRSL.pdf
Availability of RWR81S8870FRRSL
QUANTITY
RWR81S8870FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8870FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S8870FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8870FRRSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S8870FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8870FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S8870FRRSL
CONN JACK PHONE 1/4" 3POS W/HDWR datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRD TAB LOCK 1.325"L datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 320FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIA 4MM 1.2MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf