Vishay/Dale RWR81S8R20FRB12
RWR81S8R20FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R20FRB12
Brief Description
RES 8.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R20FRB12.pdf
Availability of RWR81S8R20FRB12
QUANTITY
RWR81S8R20FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R20FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R20FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R20FRB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R20FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R20FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S8R20FRB12
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 19POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CBL CLAMP M20 10-14MM BRASS IP68 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCR 400V 285A TO-93 datasheet.pdf