Vishay/Dale RWR81S8R25FSS70
RWR81S8R25FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R25FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R25FSS70.pdf
Availability of RWR81S8R25FSS70
QUANTITY
RWR81S8R25FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R25FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R25FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R25FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R25FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R25FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S8R25FSS70
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 1.0469K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf