Vishay/Dale RWR81S8R25FSS70
RWR81S8R25FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R25FSS70
Brief Description
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R25FSS70.pdf
Availability of RWR81S8R25FSS70
QUANTITY
RWR81S8R25FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R25FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R25FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R25FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R25FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R25FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S8R25FSS70
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf