Vishay/Dale RWR81S9090BRBSL
RWR81S9090BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9090BRBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9090BRBSL.pdf
Availability of RWR81S9090BRBSL
QUANTITY
RWR81S9090BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9090BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S9090BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)