Vishay/Dale RWR81S9760FSBSL
RWR81S9760FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S9760FSBSL
Brief Description
RES 976 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S9760FSBSL.pdf
Availability of RWR81S9760FSBSL
QUANTITY
RWR81S9760FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S9760FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S9760FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S9760FSBSL
Related LinksRWR81S9, RWR81S9760FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S9760FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S9760FSBSL
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SS CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
DC-Coupled Demodulating 120 MHz Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf