Vishay/Dale RWR81SR115FSS73
RWR81SR115FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR115FSS73
Brief Description
RES 0.115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR115FSS73.pdf
Availability of RWR81SR115FSS73
QUANTITY
RWR81SR115FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR115FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR115FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR115FSS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR115FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR115FSS73 Details Description
Related parts for RWR81SR115FSS73
FERRITE BEADCORE EMI H/F 12.83MM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 20A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 2.3NS 32QFN datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf