Vishay/Dale RWR81SR120FSRSL
RWR81SR120FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR120FSRSL
Brief Description
RES 0.12 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR120FSRSL.pdf
Availability of RWR81SR120FSRSL
QUANTITY
RWR81SR120FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR120FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR120FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR120FSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR120FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR120FSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR120FSRSL
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT DIP24 datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 1POS 22AWG T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP START/JOG datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 4PORT 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf