Vishay/Dale RWR81SR137FRB12
RWR81SR137FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR137FRB12
Brief Description
RES 0.137 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR137FRB12.pdf
Availability of RWR81SR137FRB12
QUANTITY
RWR81SR137FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR137FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR137FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.137
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR137FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR137FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR137FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR137FRB12
TRANS NPN 50V 1A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf