Vishay/Dale RWR81SR140FRRSL
RWR81SR140FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR140FRRSL
Brief Description
RES 0.14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR140FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR140FRRSL
QUANTITY
RWR81SR140FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR140FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR140FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR140FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR140FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR140FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR140FRRSL
RES SMD 7.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220FP datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 4CH 24-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf