Vishay/Dale RWR81SR150FSS73
RWR81SR150FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR150FSS73
Brief Description
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR150FSS73.pdf
Availability of RWR81SR150FSS73
QUANTITY
RWR81SR150FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR150FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR150FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR150FSS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR150FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR150FSS73 Details Description
Related parts for RWR81SR150FSS73
LED CC .56" +/-1 OFLOW ORN RHDP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A 1006 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf