Vishay/Dale RWR81SR154FRB12
RWR81SR154FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR154FRB12
Brief Description
RES 0.154 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR154FRB12.pdf
Availability of RWR81SR154FRB12
QUANTITY
RWR81SR154FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR154FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR154FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.154
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR154FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR154FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR154FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR154FRB12
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 3POS BK datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf