Vishay/Dale RWR81SR220FSS70
RWR81SR220FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR220FSS70
Brief Description
RES 0.22 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR220FSS70.pdf
Availability of RWR81SR220FSS70
QUANTITY
RWR81SR220FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR220FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR220FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR220FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR220FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR220FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR220FSS70
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OVP REVERSE BATT PROTECT 4CSP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 9.5A DPAK-3 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC 2M datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.96A 80 MOHM TH datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 35 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf