Vishay/Dale RWR81SR221FSBSL
RWR81SR221FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR221FSBSL
Brief Description
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR221FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR221FSBSL
QUANTITY
RWR81SR221FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR221FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR221FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR221FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR221FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR221FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR221FSBSL
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .500" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 340 MOHM datasheet.pdf