Vishay/Dale RWR81SR232FSRSL
RWR81SR232FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR232FSRSL
Brief Description
RES 0.232 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR232FSRSL.pdf
Availability of RWR81SR232FSRSL
QUANTITY
RWR81SR232FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR232FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR232FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.232
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR232FSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR232FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR232FSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR232FSRSL
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
BOX ALUM SILVER 7.09"L X 6.61"W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 48TSOP datasheet.pdf
BLADE PKG HACKSAW-18T datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf