Vishay/Dale RWR81SR252DSBSL
RWR81SR252DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR252DSBSL
Brief Description
RES 0.252 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR252DSBSL.pdf
Availability of RWR81SR252DSBSL
QUANTITY
RWR81SR252DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR252DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR252DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.252
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR252DSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR252DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR252DSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR252DSBSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 37.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
DRIVE WHEEL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf