Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT348R
RMCF1210FT348R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT348R
Brief Description
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT348R.pdf
Availability of RMCF1210FT348R
QUANTITY
RMCF1210FT348R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT348R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT348R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT348R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT348R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT348R Details Description
Related parts for RMCF1210FT348R
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 14' datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM COVER 80POS .050 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 21A TDSON-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
28 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf