Recom Power RP20-483.3SAW/P-HC
RP20-483.3SAW/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-483.3SAW/P-HC
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-483.3SAW/P-HC.pdf
Availability of RP20-483.3SAW/P-HC
QUANTITY
RP20-483.3SAW/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-483.3SAW/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-483.3SAW/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-483.3SAW/P-HC
Related LinksRP20-483., RP20-483.3SAW/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-483.3SAW/P-HC Details Description
Related parts for RP20-483.3SAW/P-HC
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPRASSY6PR10CLG0.39SNNOKEY datasheet.pdf
LED LM561B WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf