Vishay/Dale RWR81SR255FRBSL
RWR81SR255FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR255FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.255 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR255FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR255FRBSL
QUANTITY
RWR81SR255FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR255FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR255FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR255FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR255FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR255FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR255FRBSL
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 14-BIT 80MSPS 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 7W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf