Vishay/Dale RWR81SR301DSB12
RWR81SR301DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR301DSB12
Brief Description
RES 0.301 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR301DSB12.pdf
Availability of RWR81SR301DSB12
QUANTITY
RWR81SR301DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR301DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR301DSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR301DSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR301DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR301DSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR301DSB12
LOCK EJECTOR HOOKS - LONG datasheet.pdf
BATT BACKUP 300VA 3OUT 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
OSC XO 4.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf