Vishay/Dale RWR81SR301FSBSL
RWR81SR301FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR301FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR301FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR301FSBSL
QUANTITY
RWR81SR301FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR301FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR301FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR301FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR301FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR301FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR301FSBSL
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 54 POS .256 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
26-19 AWG BUTT CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf