Vishay/Dale RWR81SR316FRS73
RWR81SR316FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR316FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR316FRS73.pdf
Availability of RWR81SR316FRS73
QUANTITY
RWR81SR316FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR316FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR316FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR316FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR316FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR316FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR316FRS73
CAP CER 3PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 36.7KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SPEAKER W/CLASS D AMP datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED COB CXA1507 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/25A DC datasheet.pdf