Vishay/Dale RWR81SR332DRS73
RWR81SR332DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR332DRS73
Brief Description
RES 0.332 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR332DRS73.pdf
Availability of RWR81SR332DRS73
QUANTITY
RWR81SR332DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR332DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR332DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR332DRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR332DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR332DRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR332DRS73
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 450A DO200AA datasheet.pdf