Vishay/Dale RWR81SR422FRS73
RWR81SR422FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR422FRS73
Brief Description
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR422FRS73.pdf
Availability of RWR81SR422FRS73
QUANTITY
RWR81SR422FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR422FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR422FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR422FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR422FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR422FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR422FRS73
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
ADAPTER 32-QFP COOLRUNNER II datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf