Vishay/Dale RWR81SR422FRS73
RWR81SR422FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR422FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR422FRS73.pdf
Availability of RWR81SR422FRS73
QUANTITY
RWR81SR422FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR422FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR422FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR422FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR422FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR422FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR422FRS73
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DGTL POT OTP 50K SOT23-8 datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA TO-18 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.93A 16 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POZ SCREW M2.5X6 100 PCS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" YEL FLOAT NI datasheet.pdf