Vishay/Dale RWR81SR475FPB12
RWR81SR475FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR475FPB12
Brief Description
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR475FPB12.pdf
Availability of RWR81SR475FPB12
QUANTITY
RWR81SR475FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR475FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR475FPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR475FPB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR475FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR475FPB12 Details Description
Related parts for RWR81SR475FPB12
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SSMINI3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 500MW DO35 datasheet.pdf