Murata Electronics North America GRM155R61E225ME11D
GRM155R61E225ME11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61E225ME11D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61E225ME11D.pdf
Availability of GRM155R61E225ME11D
QUANTITY
GRM155R61E225ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61E225ME11D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61E225ME11D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61E225ME11D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61E225ME11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61E225ME11D Details Description
Related parts for GRM155R61E225ME11D
BUSHING SPLIT 0.625" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24DIP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AST PRO INSTL 10 PC JCAS W/PULL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf