Vishay/Dale RWR81SR523BRRSL
RWR81SR523BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR523BRRSL
Brief Description
RES 0.523 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR523BRRSL.pdf
Availability of RWR81SR523BRRSL
QUANTITY
RWR81SR523BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR523BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR523BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR523BRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR523BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR523BRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR523BRRSL
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.85A 8VSSOP datasheet.pdf