Vishay/Dale RWR81SR562FPB12
RWR81SR562FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR562FPB12
Brief Description
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR562FPB12.pdf
Availability of RWR81SR562FPB12
QUANTITY
RWR81SR562FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR562FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR562FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR562FPB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR562FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR562FPB12 Details Description
Related parts for RWR81SR562FPB12
CONN RECEPT 34POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 800V 8A DPAK datasheet.pdf
IMC 1 5/11-G-3 5 P20 THR datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf