Vishay/Dale RWR81SR604DSS70
RWR81SR604DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR604DSS70
Brief Description
RES 0.604 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR604DSS70.pdf
Availability of RWR81SR604DSS70
QUANTITY
RWR81SR604DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR604DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR604DSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR604DSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR604DSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR604DSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR604DSS70
TRANS PNP 80V 1.5A SOT89 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A TO263-3 datasheet.pdf
IL1 PULSE TRANSFORMER THT 0.25A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf