Yageo RT0603DRD07115RL
RT0603DRD07115RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07115RL
Brief Description
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07115RL.pdf
Availability of RT0603DRD07115RL
QUANTITY
RT0603DRD07115RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07115RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07115RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07115RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07115RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07115RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07115RL
TRIMMER 10K OHM 0.75W HOOK datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf