Nichicon UKL1H100KDDANA
UKL1H100KDDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H100KDDANA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H100KDDANA.pdf
Availability of UKL1H100KDDANA
QUANTITY
UKL1H100KDDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H100KDDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1H100KDDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H100KDDANA
Related LinksUKL1H10, UKL1H100KDDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H100KDDANA Details Description
Related parts for UKL1H100KDDANA
SENSOR HUMIDITY 5.5V 3%SMD 1=5PC datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 780FBGA datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 30" datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 12POS NATURL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf