Vishay/Dale RWR81SR670FRBSL
RWR81SR670FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR670FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.67 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR670FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR670FRBSL
QUANTITY
RWR81SR670FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR670FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR670FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.67
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR670FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR670FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR670FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR670FRBSL
TRISIL 100A 120V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 700MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
VHDM-H BP HDR 8X10 OPEN datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD WI-IMX287 128M FLASH datasheet.pdf
SR BTS PC SS 3 ASY VJ datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf