Vishay/Dale RWR81SR681FPS70
RWR81SR681FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR681FPS70
Brief Description
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR681FPS70.pdf
Availability of RWR81SR681FPS70
QUANTITY
RWR81SR681FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR681FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR681FPS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR681FPS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR681FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR681FPS70 Details Description
Related parts for RWR81SR681FPS70
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
KIT POWER/TELCO NORTH AMERICA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 20AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS 0.5MM SMD GOLD datasheet.pdf