Vishay/Dale RWR81SR732FSS70
RWR81SR732FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR732FSS70
Brief Description
RES 0.732 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR732FSS70.pdf
Availability of RWR81SR732FSS70
QUANTITY
RWR81SR732FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR732FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR732FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.732
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR732FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR732FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR732FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR732FSS70
IC REG LDO 5V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP CER 49PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL IND WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf