Vishay/Dale RWR81SR931FRBSL
RWR81SR931FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR931FRBSL
Brief Description
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR931FRBSL.pdf
Availability of RWR81SR931FRBSL
QUANTITY
RWR81SR931FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR931FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR931FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.931
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR931FRBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR931FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR931FRBSL Details Description
Related parts for RWR81SR931FRBSL
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
COVER FLANGE 25POS MALE datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT ULTRA BLUE datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 36"X40' GRN datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf