Vishay/Dale RWR82N10R0FRBSL
RWR82N10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N10R0FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N10R0FRBSL.pdf
Availability of RWR82N10R0FRBSL
QUANTITY
RWR82N10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N10R0FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N10R0FRBSL
Related LinksRWR82N1, RWR82N10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N10R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR82N10R0FRBSL
THERMISTOR PTC 300OHM 140DEG TRI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE DUCT HORIZONTAL TEE datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf