Vishay/Dale RWR82N1R50FSBSL
RWR82N1R50FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N1R50FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N1R50FSBSL.pdf
Availability of RWR82N1R50FSBSL
QUANTITY
RWR82N1R50FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N1R50FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N1R50FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)