Vishay/Dale RWR82N4R02FSBSL
RWR82N4R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N4R02FSBSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N4R02FSBSL.pdf
Availability of RWR82N4R02FSBSL
QUANTITY
RWR82N4R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N4R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N4R02FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N4R02FSBSL
Related LinksRWR82N4, RWR82N4R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N4R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR82N4R02FSBSL
TRANSMITTER PHOTOLINK 650NM CLR datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1/4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 84POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FL MGUARD RS2000 TX/TX VPN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf