Vishay/Dale RWR82N78R7FSB12
RWR82N78R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N78R7FSB12
Brief Description
RES 78.7 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N78R7FSB12.pdf
Availability of RWR82N78R7FSB12
QUANTITY
RWR82N78R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N78R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82N78R7FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N78R7FSB12
Related LinksRWR82N7, RWR82N78R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N78R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR82N78R7FSB12
FIXED IND 150NH 350MA 560 MOHM datasheet.pdf
LASER MODULE 850 NM 5MW datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 32.75NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Board Edge, Straddle Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 20W datasheet.pdf