Vishay/Dale RWR82NR249FRS73
RWR82NR249FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82NR249FRS73
Brief Description
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82NR249FRS73.pdf
Availability of RWR82NR249FRS73
QUANTITY
RWR82NR249FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82NR249FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82NR249FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82NR249FRS73
Related LinksRWR82NR, RWR82NR249FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82NR249FRS73 Details Description
Related parts for RWR82NR249FRS73
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44MQFP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 17.71"L X 13.78"W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 370MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.12A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP16T datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 10CR 18" datasheet.pdf