Vishay/Dale RNR55K1001FMRSL
RNR55K1001FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1001FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1001FMRSL.pdf
Availability of RNR55K1001FMRSL
QUANTITY
RNR55K1001FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1001FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1001FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1001FMRSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1001FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1001FMRSL Details Description
Related parts for RNR55K1001FMRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DRIVER PRE FET 6 CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
IC AND/NAND QUAD 2INP ECL 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG ORN CC 0.56" datasheet.pdf
GDT 600V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 83.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 90MM datasheet.pdf