Vishay/Dale RWR82NR324FSRSL
RWR82NR324FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82NR324FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.324 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82NR324FSRSL.pdf
Availability of RWR82NR324FSRSL
QUANTITY
RWR82NR324FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82NR324FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82NR324FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.324
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82NR324FSRSL
Related LinksRWR82NR, RWR82NR324FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82NR324FSRSL Details Description
Related parts for RWR82NR324FSRSL
IC REG LDO 4V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC -+3% 3380K PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 182CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 570MA 440 MOHM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf