Vishay/Dale RWR82S1181FRS73
RWR82S1181FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1181FRS73
Brief Description
RES 1.18K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1181FRS73.pdf
Availability of RWR82S1181FRS73
QUANTITY
RWR82S1181FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1181FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S1181FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1181FRS73
Related LinksRWR82S1, RWR82S1181FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1181FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S1181FRS73
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY COUNT 16-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 60POS 3A datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
IC TXRX QUAD T1E1J1 256CSBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf