Vishay/Dale RWR82S11R0FRBSL
RWR82S11R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S11R0FRBSL
Brief Description
RES 11 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S11R0FRBSL.pdf
Availability of RWR82S11R0FRBSL
QUANTITY
RWR82S11R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S11R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S11R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S11R0FRBSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S11R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S11R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S11R0FRBSL
TRANSFORMER FOR ST VIPER datasheet.pdf
BOARD TERM MINI TURRET 50 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A FASTON datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 390MA 1.38 OHM datasheet.pdf