Vishay/Dale RWR82S1210FRBSL
RWR82S1210FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1210FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1210FRBSL.pdf
Availability of RWR82S1210FRBSL
QUANTITY
RWR82S1210FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1210FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1210FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1210FRBSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1210FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1210FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S1210FRBSL
CAP FEEDTHRU 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 160PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf