Vishay/Dale RWR82S1800FRB12
RWR82S1800FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1800FRB12
Brief Description
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1800FRB12.pdf
Availability of RWR82S1800FRB12
QUANTITY
RWR82S1800FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1800FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S1800FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1800FRB12
Related LinksRWR82S1, RWR82S1800FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1800FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S1800FRB12
IC GATE XOR 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
PCI EXPRESS 36P(3.1)(15")WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT PIN datasheet.pdf