Vishay/Dale RWR82S3010FSS70
RWR82S3010FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3010FSS70
Brief Description
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3010FSS70.pdf
Availability of RWR82S3010FSS70
QUANTITY
RWR82S3010FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3010FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S3010FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3010FSS70
Related LinksRWR82S3, RWR82S3010FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3010FSS70 Details Description
Related parts for RWR82S3010FSS70
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT SOLDR datasheet.pdf