Vishay/Dale RWR82S3920FSS73
RWR82S3920FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3920FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3920FSS73.pdf
Availability of RWR82S3920FSS73
QUANTITY
RWR82S3920FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3920FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S3920FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3920FSS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S3920FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3920FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S3920FSS73
IC OPAMP JFET 5.3MHZ 8SO datasheet.pdf
TAPE PTFE 3.5 MIL 2" X 36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSDUCER 228.6 MM datasheet.pdf
39+39 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
HDM 5SMPR120F180OVG datasheet.pdf
10UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf